ЯК і хто проводитиме перевірки додержання законодавства про працю у 2017 році?

ЯК і хто проводитиме перевірки додержання законодавства про працю у 2017 році?

Викликає подив, що сьогодні дане питання мало кого цікавить. Напевно за час дії мораторіїв на проведення перевірок забулись усі проблеми, що породжувались такими перевірками.  

Разом із тим, спробуємо спрогнозувати розвиток подій на 3-5 місяців наперед.

Отже, 26.04.2017 Кабміном прийнято Постанову № 295, якою визначається хто і яким чином накладатиме «захмарні» штрафи на підприємців за порушення законодавства про працю.

Згідно Постанови, цим тепер займатимуться 1) органи Держпраці; 2) виконавчі органи міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад.

Якщо раніше робота місцевих державних адміністрацій щодо виявлення нелегальних трудових відносин законодавцем не була належно урегульована, а тому ніякого впливу на підприємців ця діяльність не мала, то теперішні органи місцевого самоврядування (далі ОМС) отримали відповідні повноваження.

Давайте поглянемо, що ж це за повноваження, і чому через 3-5 місяців (коли виконкоми ОМС наберуть у штат відповідних інспекторів, затвердять необхідні положення, оформлять посвідчення) підприємцям буде «непереливки» (і пов’язано це буде не з курсом USD).

Цікавить нас пункт 11 Постанови № 295.

Якщо трішки відфільтрувати «насипану» юридичну термінологію, то інспектор праці, якщо прихопить службове посвідчення, має право безперешкодно, без попереднього повідомлення:

  • Самостійно, в будь-яку годину доби (прихопивши за необхідності спецодяг) проходити до будь-яких ВАШИХ виробничих, службових, адміністративних приміщень в яких використовується наймана праця;
  • ознайомлюватися з будь-якими документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, та отримувати завірені ВАМИ їх копії або витяги;
  • наодинці або у присутності свідків ставити ВАМ або ВАШИМ ПРАЦІВНИКАМ необхідні йому запитання, отримувати із усні та/або письмові пояснення;
  • за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;
  • фіксувати ВАШИХ НЕОФОРМЛЕНИХ ПРАЦІВНИКІВ засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
  • отримувати від Пенсійного фонду, фіскальної (податкової) служби необхідну для проведення перевірки інформацію;
  • та ін.

Зважаючи на те, що за невиконання вимог інспектора, тобто за СТВОРЕННЯ ПЕРЕШКОД У ПРОВЕДЕННІ ПЕРЕВІРОК щодо виявлення неоформлених працівників чи оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання ним роботи повний робочий час,  АБО НЕДОПУЩЕННЯ ДО ПРОВЕДЕННЯ такої ПЕРЕВІРКИ, на ВАС може бути накладено штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат (320 000 гривень), варто задуматись, чи все у ВАС готово до початку роботи цих інспекторів?????