Грань між цивільно-правовою угодою з фізичними особами та штрафом у розмірі 125 190 грн.

Грань між цивільно-правовою угодою з фізичними особами та  штрафом у розмірі 125 190 грн.

Сьогодні для багатьох підприємстві постало серйозне питання: працевлаштовувати працівника з укладанням трудового договору чи укласти на певний період цивільно-правову угоду (надалі ЦПД)?

У сьогоднішній публікації ми не будемо аналізувати всі аспекти трудового договору та ЦПД, тільки охарактеризуємо певну тенденцію в даному питанню, а саме висвітлимо позицію Міністерства соціальної політики.

Так, Міністерство соціальної політики (надалі – МСП) розробило на нашу думку чіткі критерії для визнання трудових відносин з ФОП, які дозволять контролюючим органам виявляти порушення трудового законодавства і поповнювати бюджет.

Відповідний проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосування не задекларованої праці» 6 лютого, був оприлюднений для обговорення на сайті МСП.

На думку розробника, документ повинен допомогти контролюючим органам встановити факт наявності трудових відносин.

Численні власники українських компаній  наймають персонал і оформляють співробітників як суб'єкт підприємницької діяльності, таким чином ухиляючись від оподаткування заробітної плати. Підприємства укладають з ФОП цивільно-правові договори, хоча фактично вони виконують трудові функції. Надалі ФОП самі платять податки (для 3-ї групи - це 5% без ПДВ), тим самим зменшуючи податкове навантаження роботодавця.

Такі тіньові схеми винагороди співробітників найчастіше використовують IT компанії. Виявляти такі фіктивні операції покликаний законопроект, підготовлений міністерством.

Законопроектом передбачається доповнити Кодекс законів про працю статтею 21 «Ознаки наявності трудових відносин». Критеріями, які вказують на трудові відносини між двома особами є:

1. Періодичність (два рази і більше) оплати ФОП.

2. Приватне виконання особою роботи за дорученням і під контролем особи, в інтересах якої вона виконується.

3. Винагорода за виконану роботу є єдиним джерелом або становить 75 і більше відсотків доходу ФОП за шість місяців;

4. Робота виконується на визначеному роботодавцем робочому місці і відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку.

5. ФОП виконує роботу, подібну виконуваної штатними співробітниками.

6. Організація умов праці (надання обладнання, матеріалів, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота.

7. Тривалість робочого часу і часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконується робота.

При наявності одночасно всіх трьох із зазначених критеріїв відносини будуть вважатися трудовими, а роботодавцю загрожує штраф в розмірі 30 мінімальних заробітних плат (125 190 грн.)

Хоч на даний час є дані положення тільки у проекті, на практиці контролюючі органи штрафують підприємців  на колосальні суми.

Так наприклад  нещодавно, керівництвом Управління Держпраці у Хмельницькій області (за матеріалами ГУ Держпраці в Хмельницькій області)  на підставі акта інспекційного відвідування винесено постанову про накладення штрафу на консервний завод у розмірі 3 мільйонів 880 тис. 890 грн. за використання праці 31 неналежно оформленого працівника.

Зокрема, безпосередньо під час проведення інспекційного відвідування в цеху було виявлено близько 30 працівників в спецодязі, які виконували виробничі завдання і операції з виготовлення консервної харчової продукції.

Роботодавцем були надані документи, названі «Договору про надання послуг (виконання цивільно-правового характеру)», які неодноразово переукладалися з працівниками. Встановлено, що вміст наданих документів передбачає матеріальну відповідальність сторін. Однак, поняття матеріальної відповідальності передбачено і чітко визначені тільки нормами ст. 130 - 138 нині чинного Кодексу законів про працю України.

Відповідно до ст. 265 КЗпП за фактичний допуск до роботи найманого працівника без оформлення трудового договору встановлено штраф у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати за кожного працівника, за яким скоєно порушення.

Однак нагадуємо, укладання трудового договору  не є панацеєю від всіх штрафів, оскільки існує, ще маса вимог, та  відповідальність за їх порушення відповідно до яких контролюючі органи можуть оштрафувати Вас на суму, яка істотно зашкодить вашому бізнесу. Тому пишіть нас адресу, яка зазначена на сайті, у фейсбук та твіттер, ми раді Вам допомогти.